Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki zostały w tym dniu zaproszone do wspólnej, wesołej zabawy, oglądaliśmy razem bajeczkę, a na koniec każdy dostał upominek w postaci medalu, dyplomu lub korony, przygotowany przez swoje panie.

Spotkanie z Policjantem

27 września nasze przedszkole odwiedził pan policjant Rafał Tlałka, który przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Dzieci otrzymały wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej, oraz gdy zgubimy się np. w dużej galerii handlowej. Największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci zadawały wiele pytań, dzieliły się także swoimi doświadczeniami, pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą, jak należy zachowywać się na drodze i w najbliższym otoczeniu. Dziękujemy Panu policjantowi za przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

Wycieczka do lasu

Korzystając ze sprzyjającej pogody i zgodnie z omawianą tematyką dzieci z grupy „Pszczółki „ i „Motylki” wybrały się w miniony wtorek na wycieczkę do pobliskiego lasu w poszukiwaniu śladów jesieni. Dzieci miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew. Poznawały też przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierały "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, grzyby, żołędzie, kawałki kory. Zebrane dary lasu po powrocie do przedszkola zostały umieszczone w kąciku przyrody. Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Udało nam się dostrzec małą, zwinną wiewióreczkę. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach. Zajęcia te uświadomiły naszym milusińskim, że przyrodę należy kochać i szanować. Z kolei nasi najmłodsi z grupy „Biedroneczki” szukali Pani Jesieni w parku. Przedszkolaki spacerując po parku podziwiały piękno jesiennej przyrody. Nazywaliśmy jesienne kolory oraz rośliny i zwierzęta, które można tu spotkać o tej porze roku. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, ich liście oraz owoce i nasiona. Obserwowaliśmy też ptactwo wodne na malowniczym stawie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że park jest ozdobą naszego miasta i można w nim odpocząć, dotlenić się i na pewno miło spędzić czas.

Dzień Jabłka

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące...
Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

Światowy Dzień Jabłka przypada na 28 września. My to święto obchodziliśmy w poniedziałek 30.09. W tym dniu przedszkolaki i panie ubrane były w barwy jabłkowe. Królowała czerwień, zieleń i kolor żółty. Jabłko to symbol zdrowia i najbardziej znany polski owoc. Rozpoczęliśmy od rozmów na temat jego wyglądu, kolorów, wielkości, kształtu, smaku, różnych odmian. Zastanawialiśmy się, dlaczego warto je jeść, pod jaką postacią i czy tylko ludzie lubią te owoce? Następnie dzieci robiły zdrowy sok, który potem z wielką ochotą wypiły, zagryzając do tego pyszne, świeże jabłuszka.

Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” w przedszkolu: zabawy, zajęcia, pogadanki zachęcą dzieci do sięgania po owoce i posłużą promocji zdrowego stylu życia.

Owoce i warzywa

Jesień to czas zbiorów wielu owoców i warzyw. Właśnie wtedy możemy delektować się smakiem polskich jabłek, gruszek, śliwek, oraz przeróżnych warzyw. Ich różnorodność oraz piękno podziwiały dzieci z grupy „Biedronek”, które początkiem października wybrały się do pobliskiego warzywniaka. Przedszkolaki oglądały warzywa i owoce. Podziwiały ich kolory i kształty. Podczas tej wizyty dowiedziały się również jakie czynności wykonują sprzedawca i kupujący. Przypomniały sobie zwroty grzecznościowe używane podczas robienia zakupów. Obserwowały jak pani sprzedawczyni waży towar i obsługuje kasę.Z kolei „Motylki” przygotowały pyszną i zdrową sałatkę owocową, którą potem skosztowały z wielkim apetytem. Nasze przedszkolaki będą pamiętały jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw, które są źródłem wielu witamin.

Spotkanie z panią bibliotekarką

We wtorek 08.10.2019 roku nasze przedszkole odwiedziła pani Alicja, bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie. Pani Alicja przyniosła ze sobą kilka książeczek różnego rodzaju, które dzieci z ochotą oglądały. Przedszkolaki w ciszy i skupieniu wysłuchały przygotowaną przez gościa książeczkę. Bibliotekarka zapraszała dzieci do biblioteki i zachęcała do czytania książek. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowania książkami, wzbogacanie słownictwa i pobudzanie wyobraźni. Pani Alicja zwracała uwagę dzieci na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje. Zachęcała przedszkolaki do czytania książek. Na koniec poprosiła, by dzieci narysowały to, o czym czytała. W ramach podziękowania dzieci wręczyły wcześniej przygotowaną laurkę. To było bardzo miłe spotkanie. Dziękujemy!