"Chlebowa chata"

Kategoria: Aktualności Opublikowano: wtorek, 03, listopad 2015

W dniu 28 października 2015 r. odbyła się wycieczka uczniów klas drugich oraz pochodzenia romskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie do Górek Małych. Dzieci obejrzały wnętrze Chaty Chlebowej, dzięki czemu mogły poznać życie ludzi w dawnym gospodarstwie wiejskim. Wyjazd został zrealizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach realizacji programu integracji społeczności romskiej  w Polsce na lata 2014 - 2020.

Dzieci poznały maszyny wykorzystywane dawniej przy uprawie i obróbce ziarna. Miały okazję młócenia cepami zboża, co okazało się nie lada wyzwaniem. Dowiedziały się, w jaki sposób powstaje domowej roboty ser i masło. Dzieci mogły wykazać się swoim kunsztem kulinarnym, wyrabiały ciasto na podpłomyki, formułowały je, a następnie upieczone skonsumowały ze swojskim masłem, serem i miodem. Czas spędzony w Chlebowej Chacie dostarczył im dużo frajdy i pełne wiedzy wróciły do domu.

• FOT17F6
  • FOT4ACD