Akademia Misia Ratownika

Kategoria: Podstrony Opublikowano: poniedziałek, 11, listopad 2013

4 kwietnia 2008 roku w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie akcji.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Andrychowie otrzymała certyfikat udziału w projekcie "Akademia Misia Ratownika w roku szkolnym 2007/2008.

"Akademia Misia Ratownika" przygotowana została przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jest projektem profilaktycznym adresowanym do dzieci objętych klasami I - III.

Jego celem jest zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem poprzez kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zagrożeń związanych z przestępczością, profilaktyki przeciwpożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy.

Bohaterem projektu jest rozpoznawalna już przez dzieci postać Misia Ratownika - maskotki, w którą wyposażane są służby ratownicze na terenie całego kraju. Podczas cyklu zajęć w szkołach dzieci poznawały m.in. elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze, uczyły się prawidłowo oceniać niebezpieczeństwo i reagować w przypadku zagrożenia, np. jak wezwać karetkę pogotowia, pod jaki numer zadzwonić, by poprosić o pomoc, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku drobnego skaleczenia czy poparzenia. Zajęcia prowadzone były w formie spektakli i zabawy z dziećmi.

W roli prelegentów występowali w naszej szkole policjanci, strażacy. Zaangażowani zostali również wszyscy nauczyciele klas I - III, pedagog szkolny, psycholog oraz pielęgniarka szkolna. W ramach akcji u dzieci zostały również przeprowadzone badania wzroku, słuchu oraz lateralizacji (ocena prawo- i leworęczności).

Projekt Akademia Misia Ratownika jest rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Komendę Główną Policji i Komendę Główną Straży Pożarnej. Przeprowadzany został w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.