Zielona Szkoła – Jantar 2018

W dniach od 18.05 do 28.05.2018 r. uczniowie klas 4e (wych. R. Paleczna) oraz 6b (wych. G. Szczepaniak) SP nr 2 w Andrychowie, uczestniczyli w „Zielonej Szkole”, w Jantarze. Razem w wyjeździe brało udział 48 uczniów.

Celem wyjazdu było: integracja uczestników, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, promowanie postaw koleżeńskich, wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności, kształtowanie wśród uczniów higienicznego trybu życia, poznanie walorów krajobrazowych oraz bioróżnorodności pasu wybrzeża. Niezwykle bogaty program pobytu oraz sprzyjająca aura pozwoliły zrealizować założone cele w ciekawy i różnorodny sposób.
Podziwialiśmy urok Morza Bałtyckiego, udając się na dalekie wyprawy blisko plaż. Podczas pieszych wycieczek z zainteresowaniem obserwowaliśmy linię brzegową, zwracaliśmy uwagę na niszczące działanie fal morskich, podglądaliśmy życie morskich ptaków, zbieraliśmy skarby morza, czyli muszle , kamienie, korzenie, bursztyny. Szczególnie te ostatnie są dla dzieci wspaniałą pamiątką. W szczególnie ciepłe dni, a takich nie brakowało, miłośnicy kąpieli słonecznych wylegiwali się na gorącym piasku, inni wznosili piaskowe budowle lub osobiście „sprawdzali” temperaturę wody w Bałtyku.
Nasz pobyt obfitował także w wiele innych niezapomnianych atrakcji:
• zwiedzaliśmy Jantar, spacerując po okolicy,
• korzystaliśmy z basenu znajdującego się na terenie ośrodka,
• świetnie bawiliśmy się na boiskach przeznaczonych do uprawiania różnych dyscyplin sportu (siatkówka, koszykówka, piłka nożna),
• ćwiczyliśmy na siłowni usytuowanej na wolnym powietrzu,
• odwiedziliśmy Mini Zoo w Jantarze,
• bawiliśmy się na zorganizowanej przez nas dyskotece,
• piekliśmy kiełbaski na grillu,
• obserwowaliśmy zachód słońca nad morzem,
• braliśmy udział w licznych konkursach i zawodach sportowych.

Jedną z głównych atrakcji naszego pobytu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Przewodnik przybliżył nam dzieje Zakonu, zamku i skomplikowanych stosunków polsko-krzyżackich. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wycieczka do Trójmiasta i związane z nią liczne atrakcje, takie jak: rejs galeonem, zwiedzanie Daru Pomorza, spacer po molo w Sopocie oraz wizyta na gdańskiej starówce. Odbyliśmy także bardzo ciekawe spotkanie z rybakiem w porcie, w Jantarze. Poznaliśmy wiele ciekawostek na temat miejscowej flory i fauny oraz codziennej pracy rybaków. Jesteśmy pewni, że wspólnie spędzone chwile zostaną na długo w naszej pamięci. klasa 4e i 6b