"Szkoła pamięta"

Nasza szkoła włączyła sie w akcję MEN pt. "Szkoła pamięta".
„Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju”.
Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]


Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne - pełne zadumy i smutku. Takie właśnie są listopadowe dni, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i... odchodzimy. 1 listopada wspominamy męczenników i świętych, 2 listopada pozostałych zmarłych, głównie modlimy się za dusze czyśćcowe.
Na kilka dni przed tymi świętami uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami i katechetami porządkowali groby osób zasłużonych, odwiedzali lokalne miejsca pamięci, zapalali znicze, sprzątali bezimienne i opuszczone groby, odwiedzali groby zmarłych nauczycieli. Zapoznawali się jednocześnie z ich symboliką.
To spotkanie, zarówno z polską historią, jak i tradycją obchodzenia tak ważnych dla nas Polaków świąt, na pewno pozytywnie wpłynie na postawy patriotyczne naszych wychowanków. Były to wspaniałe lekcje historii i szacunku dla zmarłych. Odwiedzenie cmentarza i rozmowy o tych, którzy już odeszli to integralny element wychowawczy młodego pokolenia w naszej szkole. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie przyklęknie i nikt nie odmówi modlitwy. Może warto wziąć ze sobą dodatkowy znicz i zapalić go na jakimś zaniedbanym, smutnym, opuszczonym grobie?
Niestety, życie ma swój początek i swój koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Oto relacje niektórych klas:
Uczniowie z klasy 3c i 3d wybrali się pod pomnik św. Jana Pawła II u zbiegu ul. Wyzwolenia i ul. Leśnej. Oddali cześć i hołd wielkiemu Polakowi, papieżowi, honorowemu obywatelowi miasta Andrychów.
Klasa 5d uczciła pamięć żołnierzy Legionów Polskich, którzy rozbroili posterunek austriackich żandarmów 29.10.1918r. Pamiątkowa tablica znajduje się na ścianie Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Wewnątrz magistratu złożyli hołd zasłużonym dyrektorom i nauczycielom mieszczącej się tam w latach 1873-2005 SP1 im.T.Kościuszki. Byli także na ul. Legionów7 (obecnie budynek sklepu Wizan), gdzie znajdowała się żydowska synagoga zniszczona przez hitlerowców.
Klasa 6c wraz z wychowawcą A. Korzeniowską odwiedziła miejsca pamięci na terenie Andrychowa. Uczniowie byli na ulicy Niecałej, gdzie 25 stycznia 1945 niemieccy żandarmi zatrzymali, a następnie bez sądu rozstrzelali trzech młodych ludzi oraz zobaczyli mural ku czci „Żołnierzy Wyklętych” w parku miejskim.
W czwartek, 24 października, w przededniu Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznych całą klasą(6d)udaliśmy się na andrychowską nekropolię, by zadbać o opuszczone groby i uczcić zasłużone osoby. Najpierw modliliśmy się przy tablicy upamiętniającej wydarzenia w Katyniu z roku 1940 i oczyściliśmy starą, zaniedbaną mogiłę z suchych liści i mchu. Następnie przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza, aby zapalić znicze i uprzątnąć wypalone już świeczki. Na koniec naszej misji odwiedziliśmy miejsce pochówku dawnego burmistrza Andrychowa - Antoniego Wietrznego, by również tam postawić świecę . Jesteśmy bardzo radzi, że mogliśmy uczestniczyć w tak budującej akcji. Mamy nadzieję, że naszym śladem pójdą nasi koledzy oraz kolejne pokolenia i będą tak samo usatysfakcjonowani jak my. autor: Jagoda Radke