List do Rodziców

Szanowni Rodzice!

Zdajemy sobie sprawę z emocji towarzyszących strajkowi nauczycieli. Decyzja o naszym przystąpieniu do strajku nie była ani łatwa, ani prosta, ale jest wyrazem naszej troski o jakość polskiej oświaty. Dwa lata przeprowadzonej reformy ukazały wszystkie ,,usterki” obecnego systemu nauczania. Elementem systemu edukacji powinni być dobrze zmotywowani i przygotowani nauczyciele oraz mądre podstawy nauczania dostosowane do obecnej rzeczywistości.

Prestiż zawodu nauczyciela wymaga wsparcia systemowego poprzez godną płacę, tak by do tego zawodu mogli trafić pełni pasji kandydaci. Równocześnie konieczna jest debata i dyskusja wielu środowisk- nauczycieli, rodziców, ekspertów, naukowców, a nie POLITYKÓW- o zmianach systemowych dotyczących między innymi ,,przeładowanych” programów nauczania, liczebności uczniów w klasach. Efektem błędów obecnej reformy są sfrustrowani nauczyciele, zmęczeni i przepracowani uczniowie oraz zagubieni rodzice troszczący się o niepewną przyszłość swoich dzieci.

Obecnie w dyskusjach można spotkać się z zarzutem, iż traktujemy Państwa dzieci jako zakładników tego strajku. Nie jest to prawdą. Każdego dnia szukamy rozwiązania, które przybliży możliwość powrotu do pracy i naszych uczniów. Martwimy się każdym z osobna. Targają nami silne emocje. Jesteśmy mocnym zespołem i czujemy się związani z Państwa dziećmi. Nie pozwolimy jednak, by nasza decyzja, która wynikała z poczucia odpowiedzialności za uczniów, została przekuta w sukces strony rządowej, która nie podejmuje z nami konstruktywnego dialogu. Czujemy się tym faktem oburzeni, zlekceważeni, dlatego będziemy kontynuować akcję strajkową, oczekując na wynik rozmów.

Dziękujemy Rodzicom za okazywane każdego dnia wsparcie dla naszej postawy.

Mimo napiętej sytuacji, dalekiej od atmosfery świąt, życzymy Państwu i Waszym Rodzinom spokoju, wypoczynku i nadziei wypływającej z budzącej się do życia natury.

Kadra SP nr 2 w Andrychowie