Jak przygoda, to tylko w Warszawie!

Cztery pełne przygód dni spędziła w Warszawie klasa VI D ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie. Wycieczka do stolicy była nagrodą w Konkursie Kalendarzowym 2019, zorganizowanym przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przypomnijmy, przygotowany przez klasę VI D spot filmowy „Pożar w szkole” okazał się bezkonkurencyjny i klasa zdobyła pierwszą nagrodę!

Dzień pierwszy. Czerwony autobus, czerwony dywan.

Komenda Główna wysłała po VI D do Andrychowa specjalny autobus z Warszawy. Po kilku godzinach jazdy w komfortowych warunkach młodzież wraz z wychowawczynią Iwoną Bargiel, nauczycielem muzyki Sławomirem Piekarskim i opiekunem Łukaszem Dziedzicem, bezpiecznie znalazła się na dziedzińcu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, na warszawskim Żoliborzu. Po obiedzie w szkolnej stołówce zwycięzców konkursu przywitali prorektor ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich dr hab. Marcin Smolarkiewicz oraz prorektor - zastępca komendanta ds. operacyjnych, st. bryg. d. hab. inż. Jarosław Zarzycki.

SGSP to nie tylko strażackie samochody, dźwigi, drabiny i motopompy ale przede wszystkim doskonale wyposażone pracownie dydaktyczne. To właśnie zwiedzanie pracowni wypełniło pierwszy dzień pobytu w Warszawie. Pod okiem wykładowców szóstoklasiści odwiedzili m.in. uczelniane laboratorium chemiczne, studio telewizyjne czy pracownię techniki gaszenia pożarów. Warto dodać, że studenci starszych lat pełnią regularną służbę w przyuczelnianej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej.

Za bazę noclegową uczniom służyły akademiki Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Mokotowie.

Dzień drugi. Warszawa da się lubić.

Plan pobytu w Warszawie przygotowany przez KG PSP był bardzo bogaty. W drugim dniu, pod okiem przewodnika, klasa VI D zwiedzała warszawskie Stare Miasto, Trakt Królewski, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, była świadkiem zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Na koniec dnia klasa zwiedziła m.in. szatnię reprezentacji Polski w piłce nożnej podczas blisko dwugodzinnej wizyty na Stadionie Narodowym.

Dzień trzeci. Jak pracują strażacy?

Czas między śniadaniem a obiadem upłynął na zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik. Natomiast po południu klasa odwiedziła pracownię edukacyjną „Bezpieczny Dom” przy SGSP, uczelnianą Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą oraz dwie duże, specjalistyczne jednostki straży w Warszawie: JRG 6 na Bielanach i JRG 1 na Żeraniu. Pierwsza z nich specjalizuje się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym, druga w ratownictwie wodno-nurkowym. Podczas zwiedzania jednostki na Żeraniu młodzież była świadkiem prawdziwego alarmu i wyjazdu strażaków do pożaru.

Dzień czwarty. Na strażackim poligonie.

W czwartym dniu wizyty w Warszawie uczniowie z Andrychowa trafili do Przeciwpożarowej Bazy Leśnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Zamczysku, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej. Baza to strażacki poligon, na którym ćwiczą, przygotowują się i trenują studenci SGSP. Wizytą na tym poligonie, najlepszą na świecie grochówką w szkolnej stołówce i spotkaniem z prorektorem dr. hab. Marcinem Smolarkiewiczem VI D zakończyła swoją wielką przygodę z ogniem, wodą i Warszawą. Czerwony autobus z napisem „Państwowa Straż Pożarna” bezpiecznie dowiózł młodzież z powrotem do Andrychowa. Nagrodzony spot filmowy możecie obejrzeć tutaj

Podziękowania

Wszystkie koszty związane z naszym pobytem w Warszawie poniosła Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo dziękujemy! Za opiekę, pomoc i organizację naszego pobytu w Warszawie dziękujemy Szkole Głównej Służby Pożarniczej, a w sposób szczególny dziękujemy pani Marioli Główce i Marcinowi Wiechetkowi. Za komfortowe
i bezpieczne poruszanie się podczas całej wyprawy dziękujemy naszemu kierowcy, panu Krzysztofowi.

Klasa VI D wraz z wychowawcą i rodzicami