Bliskie spotkanie z „Kopernikiem”

5 marca okazał się dla blisko 80 uczniów SP 2 dniem pełnym wrażeń. Uczestnicy realizowanego w naszej szkole projektu unijnego "Akcja edukacyjna" odwiedzili Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i na kilka godzin wkroczyli do świata samodzielnego eksperymentowania.
Dużo czasu spędzili w strefie poświęconej człowiekowi. Tutaj uczniowie sami stali się się przedmiotem zaskakujących eksperymentów. Sprawdzili, jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat. Przetestowali możliwości własnego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Niezapomniana była również wizyta w najbardziej elektryzującym teatrze w Polsce - Teatrze Wysokich Napięć. Oprócz świetnej zabawy nasi mali matematycy i przyrodnicy na długo zapamiętają wizytę w Planetarium, gdzie zauroczył ich trójwymiarowy film „Jesteśmy kosmitami”. Wyruszyli w podróż w poszukiwaniu życia, aby odnaleźć ślady choćby najmniejszych mikroorganizmów przemierzając Układ Słoneczny. Przyglądali się badaniu gruntu marsjańskiego oraz dna głębokiego oceanu Europy – jednego z księżyców Jowisza. Wyszli z przeświadczeniem, że być może w odległej przyszłości ludzie znajdą w Drodze Mlecznej obce cywilizacje i będą się z nimi komunikować. I wtedy to może my będziemy dla nich kosmitami?
Poznawać świat można w różnych miejscach, a w takich jak CNK jeszcze intensywniej.
Już wkrótce znów następna grupa naszych uczniów zawita w Warszawie, bowiem na 12 marca zaplanowana jest kolejna wyprawa do Centrum Nauki Kopernik. Uczestnictwo w wycieczce było bezpłatne i miało na celu rozwój kompetencji kluczowych z zakresu matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz z zakresu technologii informacyjno – komunikacyjnych, które zakłada Projekt „Akcja edukacyjna” realizowany w naszej szkole w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 - 2020 już drugi rok.
I jeszcze dobra wiadomość dla projektowych przyrodników. W maju czeka ich kolejna wycieczka edukacyjna. Tym razem będzie to zwiedzanie Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim oraz wyjazd koleją linowo- terenową na Żar.