Zielona Szkoła - Kołobrzeg

W dniach od 29.05 do 05.06.2016r. uczniowie klas 4b oraz 5b SP nr 2 w Andrychowie, uczestniczyli w „Zielonej Szkole" w Kołobrzegu. Razem w wyjeździe brało udział 46 uczniów. Zapraszamy do przeczytania wspomnień z pobytu nad naszym urokilwym Morzem Bałtyckim.

Celem wyjazdu były: integracja uczestników, rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie, promowanie postaw koleżeńskich, wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności, kształtowanie wśród uczniów higienicznego trybu życia, poznanie walorów krajobrazowych oraz bioróżnorodności pasu wybrzeża.Niezwykle bogaty program pobytu oraz sprzyjająca aura pozwalały realizować założone cele w ciekawy i różnorodny sposób. Urok Morza Bałtyckiego podziwialiśmy, udając się na dalekie wyprawy jego brzegiem. Podczas pieszych wycieczek obserwowaliśmy linię brzegową, zwracaliśmy uwagę na niszczące działanie fal morskich, podglądaliśmy życie morskich ptaków, zbieraliśmy skarby morza czyli muszle, kamienie, korzenie, bursztyny. W szczególnie gorące dni, a takich nie brakowało, miłośnicy kąpieli słonecznych wylegiwali się na gorącym piasku, inni wznosili piaskowe budowle lub osobiście „sprawdzali" temperaturę wody w Bałtyku.

Nasz pobyt obfitował także w wiele innych niezapomnianych atrakcji:
• zwiedzaliśmy Kołobrzeg jadąc ciuchcią,
• korzystaliśmy z basenu miejskiego,
• świetnie bawiliśmy się na miejskim Orliku,
• odbyliśmy rejs pirackim statkiem i uczestniczyliśmy w „Pirackiej przygodzie".

Jedną z głównych atrakcji naszego pobytu były lekcje muzealne, które odbyły się na terenie Muzeum Oręża Polskiego i Skansenu Morskiego. Wejście na Latarnię Morską w Kołobrzegu umożliwiło nam porównanie linii horyzontu morskiego z lądowym. Poznaliśmy też historię powstania latarni oraz jej konstrukcję. Z górnego tarasu podziwialiśmy piękne widoki morza i okolic. W czasie całodniowej wycieczki autokarowej po Wolińskim Parku Narodowym odwiedziliśmy: Międzyzdroje oraz Jeziorko Turkusowe. Zwiedzaliśmy także Trzęsacz i Dźwirzyno. Podziwialiśmy elementy krajobrazu charakterystyczne dla regionu, różne typy ukształtowania wybrzeża. Poznaliśmy specyfikę roślinności wydmowej i konieczność ścisłej ochrony tych terenów. Obserwowaliśmy skutki działania fal sztormowych i silnych prądów morskich, dowiedzieliśmy się o sposobach zapobiegania dalszej erozji. Udało nam się także odwiedzić ukrytą w lesie, w okolicach Międzyzdrojów, zagrodę Żubrów.

To był wspaniały wyjazd. Wspomnień wystarczy nam na dłuuugo...

Wyjazd na zieloną szkołę do Kołobrzegu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie został zrealizowany przy udziale pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201516/Kolobrzeg{/gallery}