Koduj z nami pierwszakami

W piątkowe popołudnie 27 IV 2018 r. na wspólnej zabawie spotkali się uczniowie kl. Id ze swoimi rodzicami. Warsztaty nosiły nazwę "Kodowanie na dywanie i nie tylko" i miały na celu pokazanie umiejętności, które dzieci nabyły dotychczas podczas dodatkowych cotygodniowych zajęć z programowania.

Kodowanie można świetnie zintegrować z różnymi dziedzinami wiedzy, np. przy nauce matematyki, przyrody, muzyki, języka polskiego. Właściwie na każdych zajęciach można elementy programowania wpleść w naukę. Bardzo dużo aktywności edukacyjnych w tym obszarze da się realizować bez użycia komputerów. Uczniowie i rodzice bawili się zatem przesuwając palcem po mapie, a potem tylko oczami w coraz szybszym tempie według instrukcji podawanej przez nauczyciela. Układali kolorowe sudoku, odkodowywali szyfr i kolorowali wiosenne krokusy. Przerwa śródlekcyjna czyli gimnastyka zakodowana była w postaci figur geometrycznych. Sporo emocji było przy kodowaniu robotów. Ozoboty miały do pokonania trasę w postaci czterolistnej koniczynki. Czy przynosi szczęście i co jest dla każdego szczęściem, skarbem? Na tę rozmowę zabrakło czasu(ale koniecznie do niej wrócimy), gdyż czekała na wszystkich matematyczna gra. Rodzice pełnili rolę sędziów, a dzieci zamiast rzucać kostką puszczały w ruch Ozoboty. Spotkanie zakończyliśmy ćwiczeniami w aplikacji Code.org przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej. Warsztaty pokazały, co drzemie w maluchach: ciekawość, kreatywność, wyobraźnia, odwaga .... Trzeba tylko dać temu przestrzeń do działania. Dziękujemy sponsorom: Grupa Kęty S.A., Darex - Dariusz Kućka Kozy, Park Handlowy Błonie - Wadowice oraz Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 za wsparcie finansowe przy zakupie ww. robotów.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201718/kodowanie{/gallery}