Dotacja na nowe książki

W listopadzie 2015 r. nasza szkoła złożyła wniosek do organu prowadzącego szkołę, czyli Gminy Andrychów, o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" - Priorytet 3. Program jest odpowiedzią na niski poziom czytelnictwa w kraju i sposobem zapobiegania tej negatywnej tendencji poprzez stwarzanie warunków dla jego wzrostu.

Tylko 11 % dorosłych czyta książki. Celem priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów. 11 sierpnia 2016 r. Wojewoda Małopolski, Pan Józef Pilch przyznał naszej szkole dotację celową w wysokości 12000 zł na realizację zadania publicznego polegającego na zakupie książek do biblioteki szkolnej oraz realizacji działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, 3000 zł zostało dołożone z budżetu szkoły - wkład własny. Wykorzystano 15000 zł na zakup 966 nowych książek. Już od września 2015 r. badano potrzeby i preferencje czytelnicze uczniów. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przedstawiali swoje propozycje zakupu nowych książek. Podjęto współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną w Andrychowie w sprawie planowania zakupów i wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Program wsparł naszą bibliotekę w zakresie zakupu nowości wydawniczych i lektur rozwijających kompetencje i zainteresowania dzieci i młodzieży. Nowe książki zostały przyjęte z wielką radością. Szczególnie przez uczniów klas I-IV oraz kl. V B. Największą popularnością cieszą się opowiadania o zwierzętach z serii „Zaopiekuj się mną", „Zwierzęta Oli", Magiczny kotek", „Magiczny piesek". Klasy starsze chętnie sięgają po następujące tytuły: "Charlie i fabryka czekolady", „Charlie i szklana winda", „BFG", „Matylda", książki z serii „Magiczne drzewo".

Cel polegający na rozczytaniu uczniów, rozwijaniu zamiłowań czytelniczych, zainteresowaniu się książką na pewno został osiągnięty. Uwzględnionio potrzeby uczniów niepełnosprawnych w planowanych zakupach książek. Z myślą o nich zakupiono książki z dużym drukiem dla dzieci słabiej widzących z klas I -III(47), książki z przewagą ilustracji(10), 2 książki z wierszami-testami piosenek z dołączonymi płytami CD z piosenkami. Rodzice uczniów naszej szkoły zostali poinformowani o wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży, korzyści wynikających z czytania dziecku codziennie(rozwój emocjonalny, umysłowy, moralny, społeczny), zachęcono do Rodzinnego Czytania- wskazano wyższość czytania nad telewizją i grami komputerowymi -promocja idei kampanii „Cała Polska czyta dzieciom".

Zakupione nowe książki zostały wykorzystane do realizacji projektów edukacyjnych w klasach I-VI. Klasy trzecie poznały budowę książki korzystając z nowo zakupionych książek: "Co tam u Ciumków", "Kuba i Buba w szpitalu". Na poszczególnych etapach uczniowie pracowali w zespole, grupie i ndywidualnie. Spodziewane efekty:-uczeń częściej spędza czas wolny czytając książki, dostrzega wartości wynikające z obcowania z książką, współpracuje z grupą. Klasom IV-VI zapropowano Mikołajki z "Mikołajkiem". Grudzień to miesiąc świąteczny, kojarzy się z dobrymi chwilami, prezentami, spotkaniami rodzinnymi. Mikołajek, Joachim, Euzebiusz, Maksencjusz, Alcest, Ananiasz...To imiona najpopularniejszych łobuziaków w historii literatury dziecięcej. Ich przygody bawią polskich czytelników już od pól wieku. Uczniowie zostali zaproszeni do zapoznania się z przygodami Mikołajka. W klasach IV-VI przedstawiciel klasy-lider podsuwał tytuł książki do przeczytania przez całą klasę - jakąś część "Mikołajka", zachęcał do tego czytając wg siebie najciekawszy fragment książki. Krzyżówki, quizy urozmaicały zapoznawanie się z przygodami "Mikołajka". Klasy pierwsze odgadywały tytuły książek po usłyszeniu fragmentu książki. Klasy drugie poznawały postacie z "Baśni" Andersena - krzyżówka (każdy uczestnik otrzymał planszę z krzyżówką, 8 haseł dało rozwiązanie ANDERSEN, wykorzystano również inne formy zabawowe: m.in. konkurs z rekwizytami). Zorganizowano kilka wydarzeń promujących czytelnicto z udziałem uczniów m.in. : "Dzień Głośnego Czytania", "Okładka do książki" wykonana dowolną techniką plastyczną, "Dzielimy się książkami z których wyrośliśmy-Bookcrossing". Półka bookcrosingowa została otwarta we wrześniu 2016 r. Nawet lektura stała się „bardziej lekko strawna" dla tych, którzy nie lubią czytać, bo jest ładnie wydana, ma odpowiednią czcionkę, która ułatwia czytanie, jest czysta, nie zniszczona. Można było kupić nowe tytuły lektur, których nie było jeszcze w bibliotece, a tematyką są bliższe obecnemu pokoleniu dzieci i młodzieży. Wszelkie działania, które zostały zapoczątkowane wraz z zakupem książek będą realizowane przez kolejne lata. Dzieci chętnie czytają nowe książki. Liczba wypożyczonych książek wzrosła o 35% w stosunku do roku ubiegłego, a liczba czytelników o 5%. Radość uczniów z nowych książek i wzrost czytelnictwa zachęcają do szukania dalszych sposobów pozyskiwania nowych książek.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201617/priorytet3{/gallery}