Dzień Patrona

W kalendarzu uroczystości organizowanych w naszej szkole znajdują się obchody Dnia Patrona.

W tym roku 14 czerwca, odbyły się dwa apele, w których uczestniczyli uczniowie kl. I - VII. Zgodnie z tradycją wszyscy zebrani odśpiewali hymn szkoły - Rotę. Dla najmłodszych przygotowano inscenizację utworu Marii Konopnickiej "Na jagody". Uczniowie kl. Ic i Id, pomimo trudnych słów i zwrotów występujących w bajce, opanowali świetnie swoje role. Wśród jagodowo - borówczanych krzaków, na tle zamku jagodowego króla i ukrytej w szuwarach łódki pięknie prezentowali się wszyscy aktorzy(Janek, król, królewicze, panny Borówczanki, wiewióreczki). To był bardzo udany debiut naszych pierwszoklasistów.

Uczniowie klas starszych przygotowali montaż słowno – muzyczny przybliżający uczniom szkoły życie, działalność pisarską i społeczną Marii Konopnickiej. Nasza Patronka to najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka. Urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Jej teksty wzbudzały kontrowersje, wywoływały polemiki, bywały ostro krytykowane, a przecież w swoich czasach była Konopnicka szalenie popularna i czytana przez wszystkich. Pisała nie tylko wiersze, lecz i poematy, nowele, szkice, obrazki, teksty publicystyczno-reportażowe, prace krytycznoliterackie. Przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem – w tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec strajkujących dzieci Wrześni. Wiersze Marii Konopnickiej mienią się różnymi kolorami - są wesołe, zadumane, uczą i wzruszają…

„O to jedno proszę Boga,
Niech mnie darzy szczęściem takim:
Jak bądź pójdzie moja droga,
Żebym nie był złym próżniakiem!”

Na zakończenie spotkania zostały jeszcze ogłoszone wyniki konkursu ortograficznego. Dyktando: Klasy IV-V: I m. Mateusz Talar 4f, II m. Joanna Górecka 5d, III m. Maksymilian Kuś 5b. Klasy VI-VII: I m. Natalia Nowak 6a, II m. Ewa Dura 7c, III m. Izabela Matusiak 7a. Plakat ortograficzny: I m. kl. 4b, II m. kl. 4a, III m. kl. 4d. Ortograficzna podkładka pod myszkę komputerową: I m. Zbigniew Stachowiak 5a, II m. Oliwia Nowak 6c, III m. Oliwier Pasich 4f. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201718/Patron{/gallery}