Bezpieczeństwo - debata

POROZMAWIAJMY O BEZPIECZEŃSTWIE – MOŻESZ MIEĆ NA NIE WPŁYW!
Takie hasło było myślą przewodnią II DEBATY SPOŁECZNEJ zorganizowanej 18 maja 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Andrychowie. Gospodarzami i zarazem prowadzącymi spotkanie była andrychowska Policja. Przewodniczył debacie komendant Komisariatu Policji w Andrychowie nadkom. Arkadiusz Śniadek wraz z nim przybyli dzielnicowi, specjalista ds. nieletnich asp. sztab. Rafał Tlałka, komendant Straży Miejskiej Krzysztof Tokarz oraz Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak. W debacie brali udział także Dyrekcja, Grono Pedagogiczne SP2, Gim. nr 1 oraz rodzice.

Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się jak działa, powołana w 2016 roku, platforma Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także program „Dzielnicowy bliżej nas", który ma na celu wprowadzenie zmian w pracy dzielnicowych. Funkcjonariusze nastawieni będą na bezpośredni kontakt ze społecznością swojej dzielnicy. Powstała również bezpłatna aplikacja „Moja Komenda", działająca w trybie offline, dzięki której można odnaleźć dzielnicowego w całej Polsce, numer jego telefonu służbowego, adres mailowy i oczywiście nazwisko. W tej kwestii zabrał także głos komendant Straży Miejskiej, który poinformował, że powołał sekcję dzielnicowych, którzy ściśle współpracują z Policją i zajmują się sprawami porządkowymi.
Funkcjonariusz ds. nieletnich Rafał Tlałka przedstawił kolejną kwestię działań Policji, a mianowicie program działań profilaktycznych m.in.: projekt edukacyjny dla klas IV-VI „Zagrożenia w sieci", dla klas młodszych „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", dla młodzieży gimnazjalnej „I Ty możesz zostać ratownikiem", dla starszych „Bezpieczny senior", a także „Bezpieczeństwo na stoku" czy „Kibice i doping- TAK! Pseudokibice i agresja – NIE!". Wszystkie te projekty, programy przynoszą oczekiwane efekty, wiedza zdobyta na ten temat wykorzystywana jest przez uczestników spotkań w praktyce.
Burmistrz Andrychowa zwrócił się z prośbą, aby reagować na wszelkie zachowania, które zagrażają bezpieczeństwu. Podziękował komendantom Policji i Straży Miejskiej za to, że poczucie bezpieczeństwa w gminie Andrychów wzrasta. Życzył wszystkim spokojnych spacerów i miłych sąsiadów.
Komendant Policji przedstawił również ewaluację z poprzedniej debaty, która była w zeszłym roku. Dokonana została analiza czynników, które wpływają na poziom bezpieczeństwa w rejonie szkół. Następnie podsumował debatę, podziękował wszystkim zebranym i zaprosił do współpracy, bowiem bezpieczeństwo to priorytet w działaniach nie tylko służb mundurowych, ale każdego z nas.

{gallery}phocagallery/rokszkolny201617/debata2{/gallery}