Alkogogle i narkogogle

Uczniowie klas siódmych wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach z użyciem alkogogli i narkogogli prowadzonych przez panią Izabelę Jończy Chmiel oraz Katarzynę Stanek z Działu Profilaktyki Środowiskowej OPS w Andrychowie.

Omawiając zagadnienia profilaktyki uzależnień wśród młodzieży zwrócono uwagę na ryzyko i szkodliwość działania alkoholu i narkotyków na organizm człowieka. Omówiono szkody zdrowotne, społeczne i psychiczne uświadamiając uczestnikom warsztatów, iż spożywanie alkoholu i narkotyków w sposób bezpośredni zagraża zdrowiu. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczniowie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli - specjalnych okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości - 2 promile alkoholu) lub po spożyciu narkotyków.

Uczniowie po założeniu gogli musieli złapać piłkę, przejść po linii prostej i pokonać przeszkody. Okazało się, że skutkuje to podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu, zniekształceniem widzenia kolorów. Zadania te powodowały dużo śmiechu, ale przede wszystkim służyły demonstracji, w jaki sposób nasze zmysły zmieniają się po wypiciu alkoholu.